ARCHAS - Radio City vizionieriai
vasaris 06, 2023Duoklė architektams ❤
Radio City iki 1995 metų veikė kaip radijo gamykla, vėliau pastate esančiose patalpose įsikūrė įvairūs verslai: fotostudijos, sporto studijos, mažos spaustuvėlės ir pan. Laikui bėgant pastato būklė prastėjo, dalyje patalpų veiklos vykdymas tapo sudėtingas ir jos liko apleistos.
Tuomet atsirado CITUS. Ir mūsų viziją į gyvenimą prikėlė ARCHAS architektų komanda.
„Dažnai praeinant pro šalį mums kildavo tas klausimas, kad kodėl tokia potenciali, nuostabi teritorija yra tokia apleista. Kai statytojas į mus kreipėsi, mes nudžiugome, nes jau buvo apie tai pagalvoję. Mūsų nuomone, šiai teritorijai labai reikėjo konversijos. Konversija reiškia antrinį panaudojimą, kai pasiimi teritoriją tokią, kokia ji yra, ir atidžiai ją įvertini. <...> Tuomet imiesi proceso, projektavimo, kad pakeistum ir pritaikytum šiuolaikiniams poreikiams. Mes jautėme, kad reikia tą pastatą paimti ir panaudoti jį, tik pakeisti odą ir perplanuoti erdves“.
„Pirmasis projekto etapas buvo Savanorių ir Astronomijos gatvių korpuse, matėme, kad jo architektūra yra monumentali, fasadas dekoruotas, langai gana maži, siauri. Mes pasiūlėme visa tai palikti, nes mes nenorėjome panaikinti istorijos, norėjome tai sutvarkyti, mes nebijome esamo pastato, tiesiog reiktų pakeisti minimaliai, pavyzdžiui, padidinome langus, fasadą pagyvinome balkonais. O erdves planavome racionaliai“, – pasakoja architektė.
Ji tęsia, kad architektus ypač pradžiugino aukštos erdvės šiuose pastatuose, kurios suteikė galimybę daryti loftus per du aukštus. „Kalbant apie tai, ką palikome autentiško, tai visas išorines sienas butų viduje ir kolonų tinklą. Mes jų nedengėme, nes norėjome pabrėžti kontrastą tarp seno ir naujo. Kas naujo, daugiausiai dažyta balta spalva. <...> Didžiausi iššūkiai buvo konstrukciniai. Pavyzdžiui, projektavome 2,5 metrų langą, bet paaiškėjo, kad sienoje slepiasi konstrukcijos, laikantysis elementas, todėl langas gali būti tik 75 cm. Nėra originalių brėžinių dažniausiai tokių projektų, todėl vis atsiranda jau darbų metu staigmenų“, – ARCHAS architektė Neringa Sobeščukaitė.